Powiat Mielecki wspólnie z Partnerami projektu: Linetech, Gardner Aerospace Mielec, Zakłady Elektroniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G SA realizują projekt „Zawody przyszłości – doskonalenie kształcenia zawodowego w powiecie mieleckim” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, Oś priorytetowa IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.4 Poprawa jakości kształcenia zawodowego.
Głównym celem projektu jest dostosowanie form, metod i warunków kształcenia i szkolenia zawodowego w nowym zawodzie: mechanik – monter maszyn i urządzeń i zmodyfikowanym zawodzie: technik mechanik lotniczy nauczanych w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu do potrzeb rynku pracy i wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły w okresie od 01.09.2017 r. do 30.09.2020 r.
Główne rezultaty:
- Liczba szkół i placówek kształcenia zawodowego wykorzystujących doposażenie zakupione dzięki EFS – 1
- Liczba nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu, którzy uzyskali kwalifikacje lub nabyli kompetencje po opuszczeniu programu – 7
Grupy docelowe
– Zespół Szkół Technicznych w Mielcu,
– 30 uczniów i 2 uczennice ZST w Mielcu,
– 8 nauczycieli kształcenia zawodowego uczących w ZST w kierunkach objętych projektem.
Główne zadania projektu
– otwarcie kształcenia w zawodzie mechanik – monter maszyn i urządzeń(723310) i zmodyfikowanie treści nauczania w zawodzie technik mechanik lotniczy(315317), które zostaną objęte patronatem przedsiębiorców,
– zwiększenie szans młodzieży na zatrudnienie po zakończeniu nauki w szkole,
– opracowanie programu nauczania zawierającego oczekiwane przez pracodawców efekty kształcenia w zawodzie mechanik monter maszyn i urządzeń,
-zmodyfikowanie programu nauczania zawierającego oczekiwane przez pracodawców efekty kształcenia w zawodzie technik mechanik lotniczy,
– udział nauczycieli zawodu uczących w zawodach objętych projektem w stażach u pracodawców,
– udział uczniów kierunków objętych projektem w praktykach u pracodawców w wymiarze 300 godz. (w zawodzie mechanik – monter maszyn i urządzeń) i 450 godz. (w zawodzie technik mechanik lotniczy) ponad wartość liczby godzin wynikających z podstawy programowej,
– udział pracodawców w egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodach w charakterze egzaminatorów,
– zakup wyposażenia pracowni ZST służących nauczaniu w zawodach objętych projektem.
Okres realizacji projektu: 01.09.2017 r. – 30.09.2020 r.
Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie zyskają następujące korzyści:
- możliwość odbycia kształcenia zawodowego na kierunkach, których programy nauczania zostały opracowane wspólnie z pracodawcami – Partnerami projektu, zgodnie z potrzebami rynku pracy
- możliwość wzięcia udziału w specjalistycznych kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe, wymaganych przez pracodawców,
- możliwość zdobycia umiejętności i kompetencji wymaganych na rynku pracy, które wzmocnią ich pozycję zawodową
- możliwość wzięcia udziału w płatnych stażach będących dodatkową formą wsparcia wykraczającą poza praktyczna naukę zawodu o której mowa w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej, u renomowanych pracodawców – Partnerów projektu, w wymiarze:
- 300 godz. w ciągu trzyletniego procesu kształcenia w zawodzie mechanik monter – maszyn i urządzeń w firmach: Gardner Aerospace Mielec lub Zakładach Elektroniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G SA
- 450 godz. w ciągu czteroletniego procesu kształcenia w zawodzie technik mechanik lotniczy w firmie Linetech. Firma Linetech prowadzi zarówno obsługę hangarową na terenie lotnisk: Jasionka i Pyrzowice, jak również liniową na terenie Lotniska Chopina. Chcąc zapoznać uczniów ze wszystkimi aspektami obsługi samolotów zostaną oni skierowani na praktyki do Rzeszowa, Katowic i Warszawy.
Staże będą odbywały się w okresie ferii zimowych oraz wakacji, a uczniowie będą otrzymywali stypendium wypłacane w wysokości 997,40 PLN za każde kolejne przepracowane 150 godz.
Koszty uczestnictwa w stażach (dojazdy, noclegi, szkolenia itp.) finansowane będą w ramach projektu ze środków Europejskiego Funduszu Spoełcznego.
Partnerzy projektu
Gardner Aerospace Mielec
Gardner Aerospace to firma o ugruntowanej pozycji w branży lotniczej, zajmująca się produkcją części metalowych do przemysłu lotniczego. Gardner jest jednym z największych i najbardziej zróżnicowanych producentów gotowych wyrobów w przemyśle lotniczym o ukończonych i obrobionych częściach wykonanych z twardych i miękkich metali. Posiada Działy zajmujące się zarządzaniem programami, łańcuchem dostaw, transferem i jakością, które obsługują wszystkie wymagania. Grupa Gardner posiada pięć nowoczesnych oddziałów produkcyjnych w Wielkiej Brytanii, cztery we Francji, dwa w Polsce i jeden w Indiach.
Zapewni osobom biorącym udział w o projekcie dostęp do parku maszynowego, sprzętu kontrolno – pomiarowego, infrastruktury zakładu oraz wiedzy i doświadczenia pracowników firmy.
Zakłady Elektroniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G SA
Zakłady Elektroniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G SA w procesach wytwórczych stosują nowoczesne technologie w zakresie m.in. obróbki skrawaniem na obrabiarkach konwencjonalnych i numerycznych, obróbki plastycznej, spawania, prototypowania na drukarce 3D, montażu, z wykorzystaniem zaawansowanych technik pomiarowych i statystycznych.
Przedsiębiorstwo Zakłady Elektroniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G SA dysponuje halami produkcyjnymi o powierzchni ponad 2000m2 oraz zatrudnia ponad 200 osób. Wyposażenie produkcyjne to 57 maszyn, w tym 10 maszyn CNC z ploterem przemysłowym (laserem) i drukarką 3D włącznie. Ponadto, przedsiębiorstwo od 1998 roku posiada certyfikowany System Zarządzania Jakością ISO 9001.
Na potrzeby staży uczniowie będą mieli udostępnione w zależności od potrzeb wszelkie niezbędne zasoby. Proces praktycznego szkolenia będzie prowadzony przez wykwalifikowany personel pod nadzorem kierowników działów.
Linetech
Firma Linetech specjalizuje się w obsłudze technicznej statków powietrznych o masie startowej przekraczającej 5700 kg. Obecnie jest jedyną organizacją w Polsce posiadająca pełne uprawnienia do napraw strukturalnych oraz certyfikaty EASA Part – 145 o zakresie obejmującym najbardziej popularne na świecie samoloty komercyjne takie jak Boeing 737 czy Airbus A320. W firmie pracują specjaliści wyróżniający się w wielu znaczących dziedzinach branży, takich jak badania nieniszczące czy naprawy kompozytowe, a także nowoczesny styl zarządzania. Warunki hangaru Partnera w Rzeszowie oraz Katowicach czy też certyfikowane bazy we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku, jako miejsce staży uczniów będą naturalnym środowiskiem rozwoju dla praktycznej nauki zawodu, jakie uczestnicy projektu jako przyszli mechanicy spotkają w najbardziej nowoczesnych hangarach w Polsce, jak też w innych krajach Europy i świata.